דיכאון Depression

אחת ההערכות קובעת שיותר ממאה מיליון איש סובלים מדיכאון . בני אדם סבלו מדיכאון מאז ומתמיד.הרופא היוני היפוקרטס קרא לו "מלנכוליה ".הדיכאון אינו מפלה איש לרעה .הוא אינו מתחשב במעמד או בעושר . הדיכאון אינו מלמד בהכרח על חולשה אנושית. הדיכאון אינו משפיע רק על הרגשות אלא על הדרך שבה רואים דברים שונים, על רמת האנרגיה, על יכולת הריכוז, על איכות השינה ועל העניין שיש בקיום יחסי מין . הדיכאון משפיע על המוטיבציה (הנעה),

רגשות,מחשבות, עולם הדימויים, התנהגות, מצב גופני, קשרים חברתיים ומערכות יחסים.יש סוגים שונים של דיכאון "דיכאון עמוק" הוא שבמשך שבועיים אדם סובל לפחות מחמישה התסמינים הבאים :מצב רוח ירוד, יכולת ברורה להינות , שינויים משמעותיים בתיאבון, הפרעות שינה, עצבנות או האטה בקצב,אובדן חיות (אנרגיה)או תשישות מתמדת ,תחושת חוסר ערך, דימוי עצמי נמוך, נטיה לחוש אשמה, ירידה בריכוז, מחשבות על מוות והתאבדות.

הדיכאון יכול להתפרץ בתוך ימים ספורים או שבועות או בהדרגה במשך חודשים או שנים.הוא יכול להתעורר בכל גיל ,אבל שנות העשרה המאוחרות,שנות, שנות הבגרות המוקדמות וגיל הזקנה הם רגישים במיוחד .התסמינים יכולים להיות שוליים, מתוניםאוקשים במיוחד. יש אנשים שיוצאים מהדיכאון כעבור מספר שבועות או חודשים, לעומתם יש כאלה שהדיכאון שלהם מעמיק, הופך לכרוני ונמשך שנים. יש אנשים שהדיכאון פרץ בחייהם פעם אחת ויחידה, ואילו אצל אחרים מדובר בתופעה חוזרת ונשנית.כ-50% מאלו שסבלו אי פעם מדיכאון יסבלו מכך פעם נוספת. לדוגמא אם מגיל צעיר הרגשת נחות וחסר חשיבות בשלב כלשהו משתלטת עליך תחושה זו ואתה מרגיש שנכשלת בכל תחום בחייך.

יתכן שתרופות מסויימות יעזרו לך להיחלץ מדיכאון זה ,אבל גם אם תשתפר הרגשתך עדיין תמשיך לפעול בך כמו זרם תת קרקעי, תחושת הכישלון והנחיתות.תרופות אינן יכולות לשנות אותנו או לאפשר לנו להשליך מעלינו את אותן תחושות .(גילברט,1999).