הפרעות פוביה

פוביה היא פחד מתמיד ומוגזם מפני אובייקט או מצב מסוים, אשר בפועל יש בו סכנה מועטה לאדם, או אין בו סכנה כלל.

כאשר אדם הלוקה בפוביה נתקל באובייקט שהוא פוחד ממנו ,לעיתים קרובות יתנסה בתגובת מאבק או בריחה (fight or flight)המכינה אותו להמלט מהמצב.

מהבחינה הפיזיולוגית וההתנהגותית ,תגובת הפוביה זהה אפוא לעיתים קרובות לתגובה שהייתה מתחוללת במפגש עם מצב מפחיד באמת ,כגון בריחה משימפנזה בשביל מטיילים נידח .

בני אדם בעלי פוביות עושים מאמצים רבים ממפגשים כאלה עם הגירוי מעורר הפוביה ,ולפעמים גם ממפגשים עם תזכורות תמימות לכאורה תמימות לכאורה לגירוי זה כמו תמונות. בDSM-4 מופיעות שלוש קטגוריות פוביות עיקריות:פוביה ייחודית פוביה בתחום ספציפי אחד ,פוביה פשוטה ,מינים שונים של בע"ח כמו נחשים ,ג'וקים,עקרבים,פוביה חברתית פחדים ממצבים חברתיים שבהם אדם נחשף לעיניהם הבוחנות של אחרים,ופוחד שיפעל בדרך מביכה ומשפילה.פחד מדיבור בפני קהל ,או יחסי גומלין בין בני אדם.

הסוג השלישי של הפוביה אגורופוביה (פחד ממקומות פתוחים)ומתוך כך הפחד להתקף בפניקה במצבים בהם בריחה עלולה להיות קשה או מביכה.

פוביה ייחודית תאובחן כאשר אדם מראה "פחד ניכר ומתמיד שההוא מופרז או בלתי הגיוני ,המתעורר עקב הופעת אוביקט או מצב ספציפי או עקב ציפייה להופעתו"חשיפה לגירוי מעורר הפוביה גורמת כמעט תמיד לתגובת חרדה מיידית.

ההמנעות מהמצב המפחיד או מהמצוקה שהאדם מתנסה בה במצב המפחיד ,משבשת במידה משמעותית את התיפקוד הרגיל שלו ומעוררת בו מצוקה עזה.

רשימת הפוביות הייחודיות:

אקרופוביה acrophobia – פחד גבהים
אלגופוביה algophobia – פחד מכאב
אסטרפוביה astrphobia – סופת רעמים ,ברקים
קלאוסטרופוביה claustrophobia – פחד ממקומות סגורים
הידרופוביה hydrophobia – פחד ממים
מונופוביה monophobia – הימצאות לבד
מיסופוביה mysophobia – זיהום חיידקים
ניקטופוביה nyctophobia – פחד מחושך
אוקלופוביה ochlophobia – המונים
פתופוביה pathophobia – פחד ממחלות
פירופוביה pyrophobia – פחד מאש
זואופוביה zoophobia – פחד מבע"ח ,חיה מסויימת
פוביות ייחודיות אלו כרוכות בפחדים מופרזים מדברים שרובנו פוחדים מהם במידת מה כמו בע"ח,טיסה, חושך, מחלות(איידס,סרטן).

פוביות אחרות כמו מים או המונים נוגעות למצבים שאינם מעוררים פחד בקרב רוב בני האדם. בני אדם קלאוסטרופובים עלולים לא להכנס לחדר קטן ,או מעלית וזה משבש להם את אורח חייהם.ונאלצים לטפס מדרגות רבות או לדחות הצעת עבודה שכרוכה בעלייה במעלית. תגובת הפוביה היא לא נעימה ובגלל ההערכות הלא רציונליות שמעריכים בעלי הפוביה את הסבירות שיקרה להם דבר נורא. אנשים אלו מודים בד"כ כי פחדיהם הם לא רציונליים ,אך טוענים כי אינם מסוגלים לשלוט בזה .כשהם מתקרבים לפוביה הם נתקפים בהתקף פניקה .