חרדה חברתית social phobia

פוביה חברתית נפוצה ביותר מ-13%מקרב האוכלוסייה סובלים ממנה יש חוקריםהטוענים שנשים סובלות יותר מפוביה חברתית יותר מגברים.הפוביה מתחילה בגיל הילדות כ-15%מהילדים בגילאי שנתיים שלוש מתנהגים בביישנות בנוכחות אנשים בלתי מוכרים.(גולדנברג,2005).

אדם שסובל מפוביה חברתית חש כאילו כל העיניים מופנות אליו ,חושש מביקורת של אנשים כלפיו ,אדם זה ימנע בעיקר מקרבת אנשים סמכותיים .

הוא טרוד ממחשבות "כולם יסתכלו עלי ","כולם חושבים שאני מטומטם","לא אצליח לבטא את עצמי".הפחד שמתעורר מהסיטואציה החברתית כ"כ גדול כי האדם שסובל מפוביה חברתית מנסה להמנע ממנה בכל דרך.

כאשר מתקרבת סיטואציה חברתית שלא ניתן להתחמק ממנה האדם מרגיש חרדה רבה עוד לפני האירוע וממשיך לחוש פחד וחרדה גם במהלך החוויה החברתית.לאחר סיום האירוע האדם מנתח כל צעד שלו וכל תגובה של הסביבה גם עם האירוע היה שיגרתי כמו אכילת פיצה במרכז המסחרי.הסימפטומים שאדם זה חווה הם דומים להתקף פניקה :דופק מהיר,רעד בקול,יובש בשפתיים, הזעה והסמקה.

סימפטומים אלו הם מטרידים ביותר מכייון שאנשים אחרים עלולים לראות את התופעות הפיזיולוגיות הנלוות. החשש מהביקורת היא מוקד המצוקה .בסופו של דבר הופעת הסימפטומים רק מעצימה את החרדה ,ומגבירה את הסיכוי לכך שהאדם באמת יבצע פעולה מביכה .